Mivel felvilágosítani nem tudjuk macskánkat, ezért ha nem szeretnénk utódokat, nekünk kell gondoskodni kedvencünk fogamzásgátlásáról. Cikkünkben a Kedvenc Állategészségügyi Központ állatorvosával, dr. Balogh Bélával vettük át a lehetőségeket. Következzenek a nőstények!
Nőstények esetében két lehetőségünk van: ideiglenes, vagy végleges fogamzásgátlás. Előbbi kategóriába tartoznak a hormonkészítmények, vagyis a fogamzásgátló tabletták, az injekció vagy a mikrochip, utóbbiba pedig az ivartalanítás.
A nőstények nemi ciklusa szezonális, tehát minden évben kétszer 3-4 hónapon keresztül 2 hetes peteérési periódusokban ivarzanak, tavasszal és ősszel. Ha utánaszámolunk, akkor máris láthatjuk, hogy óriási esély van arra, hogy nőstény macskánk vemhes legyen: a kétszer 4 hónapot alapul véve egy évben 16 megfelelő alkalom van erre. (Ha nem vigyázunk rá, ezeket macskánk ki is fogja használni!)
Mivel nem lehet a hormonkészítményeket életük végéig adni a macskáknak, ezért csak akkor válasszuk ezt a lehetőséget, ha csak átmenetileg nem szeretnénk kiscicákat. Éppen ezért inkább tenyésztőknek ajánlottak ezek a módszerek.
Hetente kell adni a macskának egész évben, a magas hormontartalom elnyomja a peteérést (hasonlóan az emberi fogamzásgátló tablettához). Folyamatosan 1-2 évig adható.
Előnyei:
Az ivarzóképesség visszaállítható
Hátrányai:
Mellékhatásaként gennyes méhgyulladásra hajlamosíthat, de a gyakorlatban ez nagyon ritkán fordul elő. Nemcsak tavasszal és ősszel, hanem folyamatosan kell adni az állatnak, mert amint abbahagyjuk az adagolást, beivarzik, tehát peteérése lesz.
Ára:
kb. 15000Ft egy évre
2. Injekció:
Néhány hónapra függeszti fel az ivarzást, 3-4 havonta kell beadni, előnyei és hátrányai kb. ugyanazok, mint a tabletta esetében.
Ára:
pár ezer forint 3-4 havonta
Bőr alá beültetve folyamatosan szívódnak fel belőle a hormonok a szervezetbe, 1 évig akadályozza meg az ivarzást.
Előnyei:
Ennél fordul elő legritkábban nem kívánt mellékhatás. Érdekesség: állatkerti állatokon is ezt használják.
Hátrányai:
Ezt sem lehet a végtelenségig alkalmazni
Ára:
Kicsit több, mint a műtétnek, évente kb. 15000Ft
Végleges fogamzásgátlás: ivartalanítás
1.Végleges megoldás, nem lesznek kiscicák, akiknek esetleg nem találunk gazdit. Figyelem! Törvény szerint a kismacskák elpusztításáért az elkövető feljelenthető!
2. Mivel a macska nem ivarzik, ezért nem fogja hangos nyávogással a környék összes kandúrját odavonzani a kertünkbe.
4. Nem fog elkóborolni a cica, ezáltal nem fogja magát mindenféle veszélyekbe sodorni (autó, szomszéd kutya, stb.)
Ivartalanítás hátrányai:
1.Elhízásra való hajlam. Megoldás: megfelelő tápszerek, odafigyelés
2. Mivel hasi műtét, ezért némileg veszélyesebb, mint a kandúrok esetében, de a műtéti kockázat minimális.
A műtét részletei:
A műtét természetesen altatásban történik, az állat fájdalmat nem érez. A hasfalat az orvos megnyitja, a petefészkeket eltávolítja. Az altatás miatt a műtét után oda kell figyelni a cicára, illetve varratszedésre visszavinni 8-10 nap után. A műtét kb. fél órát vesz igénybe, regenerálódás egy-két nap.
Mikor végezhető?
Tévhit, hogy meg kell várni az ivarérettséget, a műtét 5-6 hónapos kortól bármely életkorban elvégezhető. (A nőstények általában 5-6 hónapos koruktól ivarérettek.)
12-
Olvassa el cikkünk első részét is, amelyben a kandúrok ivartalanításáról írtunk!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.